Przyspieszone strony mobilne AMP

ACCELERATED MOBILE PAGES

Co to są strony mobilne AMP?

Przyspieszone strony mobilne AMP (ang. Accelerated Mobile Pages) to projekt Google'a we współpracy z Twitterem stworzony aby przyspieszyć wyświetlanie i korzystanie ze stron mobilnych. Strony takie zbudowane są w szkielecie (framework) AMP HTML, który jest lżejszy i szybszy niż tradycyjny HTML. Dodatkowo strony AMP przechowywane są w pamięci podręcznej Google dzięki czemu ładują się błyskawicznie.
„AMP jest prostym i solidnym formatem, który zapewnia Twojej witrynie szybkość, ukierunkowanie na użytkownika i zarabianie. AMP zapewnia długoterminowy sukces Twojej strategii internetowej dzięki dystrybucji na popularnych platformach i zmniejszeniu kosztów operacyjnych i rozwojowych” -- Google.
Możesz dowiedzieć się więcej o przyspieszonych stronach mobilnych AMP na stronie projektu AMP.dev lub na stronie Google developers

Zalety przyspieszonych stron mobilnych AMP

Lepsza widoczność w wyszukiwarkach
Szybkość strony wpływa na jej ranking w wynikach wyszukiwania. Google promuje przyspieszone strony AMP gdyż są szybkie. Dodatkowo oznacza je symbolem błyskawicy w wyszukiwarkach na telefonach.
Lepsze doświadczenia użytkownika
Lepsze UX czyli doświadczenia użytkownika (ang. user experience). Strony AMP zbudowane są zgodnie z oczekiwaniami użytkowników - są funkcjonalne, wygodne w nawigacji, intuicyjne, bardzo szybko się ładują i dobrze wyglądają na smartfonach.
Lepsze statystyki odwiedzin
Przyspieszone strony mobilne AMP mają wyższe konwersje, niższy wskaźnik odrzuceń, więcej powracających użytkowników i dłuższy czas przebywania na stronie. Lepsze statystyki wpływają pozytywnie dla ranking w wynikach wyszukiwania.
Mniejsze koszty technologiczne
W kreatorze AMPjump budujesz tylko JEDNĄ wersję witryny i jest ona AMP zarówno na telefonach jak i komputerach. Dodatkowo używa ona mniej transferu i mocy serwera niż tradycyjne witryny.

Dlaczego warto mieć przyspieszone strony mobilne AMP?

Strony AMP wczytują się szybciej i wyglądają lepiej niż standardowe strony HTML na urządzeniach mobilnych.
Obecnie już połowa ruchu w Internecie odbywa się na telefonach. Użytkownicy nie lubią jednak czekać na załadowanie stron. Statystyki Google'a są bezlitosne:
  • ponad 50% użytkowników opuszcza strony mobilne, które nie pokażą się w ciągu 3 sekund
  • 80% użytkowników, którzy opuścili powolne strony nigdy już na nie nie wracają
  • ponad 70% stron mobilnych ładuje się ponad 10 sekund
  • 46% użytkowników uważa, że czekanie na załadowanie strony jest tym, co najbardziej ich denerwuje gdy korzystają z mobilnego Internetu
  • 1 na 2 użytkowników oczekuje, że strona załaduje się w mniej niż 2 sekundy
Dlatego aby ułatwić i uprzyjemnić użytkownikom korzystanie ze strony i nie stracić ich zainteresowania warto zadbać o szybkość ładowania witryny.

Jak sprawdzić szybkość strony mobilnej?

Masz już stronę?

Przetestuj swoją stronę w narzędziach Google'a takich jak Test Mobile Friendly oraz PageSpeed Insights . Pierwszy test pokaże Ci czy Twoja strona jest w ogóle dostosowana do telefonów, a drugi test określi jej szybkość i obszary, w których możesz coś poprawić.

Nie masz jeszcze strony?

Od maja 2019 roku dla wszystkich nowych domen Google stosuje Mobile-first indexing. Oznacza to, że do indeksowania i rankingu nowych stron używana jest ich wersja mobilna!
Przed wyborem kreatora radzimy sprawdzić dowolną stronę zbudowaną za jego pomocą w narzędziach do testowania stron mobilnych Test Mobile Friendly oraz PageSpeed Insights na telefony. Nie warto korzystać z kreatora, jeśli tworzy on słabej jakości, powolne i niewydajne strony, zwłaszcza strony mobilne.

Czy AMP wpływa na SEO?

Pośrednio TAK! Aczkolwiek sama konstrukcja strony AMP nie jest wskaźnikiem, który wpływa na pozycję w rankingu to jednak SZYBKOŚĆ ładowania strony jest brana pod uwagę w rankingu mobilnych wyników wyszukiwania Google (tzw. speed update z czerwca 2018 roku). Strony AMP zbudowane są z komponentów przyjaznych SEO takich jak AMPHTML, AMP JS i AMP Cache. Są bardzo szybkie a to wpływa pozytywnie na SEO.

Co mówią statystyki?

Przykłady i historie witryn udostępniane przez Google AMP Project jednoznacznie wskazują, że wdrożenie formatu AMP pomaga w osiągnięciu lepszych statystyk stron m.in: wskaźnik odrzuceń (bounce rate), czas przebywania na stronie, liczba odsłon stron w trakcie trwania sesji, wskaźnik CTR.

Poniższe statystki zostały zebrane z dostępnych źródeł takich jak: Blog Amp.dev, serwis Search Engine Watch, Blog Webmasters Google, serwis Moz, kanał YouTube Amp.dev.
2x dłuższe wizyty
Użytkownicy spędzają na stronie AMP 2x więcej czasu w porównaniu z poprzednią wersją strony bez AMP.
20% wzrost CTR
Strony AMP notują zarówno wzrost CTR z wyników wyszukiwania jak i wzrost CTR w zakupach na stronach.
4x szybsze strony
Strony AMP są średnio 4x szybsze od swoich poprzednich wersji bez AMP. Przykładowo zamiast 8 sekund ładują się w 2 sekundy.
40% spadek wskaźnika odrzuceń
Strony AMP notują spadki wskaźników odrzuceń (Bounce Rate) średnio o 40%. Użytkownicy nie opuszczają stron, które błyskawicznie pokazują treść.
10x mniej transferu
Strony AMP używają średnio 10x mniej transferu danych niż wersje bez AMP, co znacznie obniża koszty ich utrzymania.
90% zadowolonych właścicieli
90% właścicieli stron AMP zauważyło po wdrożeniu AMP wzrost wskaźnika CTR w mobilnych wynikach wyszukiwania, dłuższe sesje oraz mniejszy wskaźnik odrzuceń.

Jak zbudować przyspieszone strony AMP?

Zdecydowana większość witryn, jeśli posiadają przyspieszone strony mobilne AMP HTML to zbudowały je jako osobne strony przeznaczone tylko dla Użytkowników telefonów, pozostając przy tradycyjnych stronach internetowych HTML na komputery i laptopy. Jest to skomplikowane i bardziej kosztowne technologicznie bo strona ma dwie wersje, które są inaczej zbudowane, mają osobne adresy URL, trzeba je osobno aktualizować i dbać o utrzymanie.

Dodatkowo Google nie poleca takiego rozwiązania, wręcz przeciwnie, zachęca do budowania jednej elastycznej strony, tzw. responsywnej (RWD), która ma te same treści, elementy i funkcje zarówno na telefonach jak i na komputerach.

Proponujemy Ci narzędzie, w którym samodzielnie i łatwo stworzysz właśnie takie strony: 100% AMP, RWD, szybkie, proste, wyświetlane tak samo dobrze na każdym urządzeniu.

Kreator przyspieszonych stron mobilnych AMP

W kreatorze stron AMPjump budujesz tylko JEDNĄ wersję witryny, która jest dostosowana do wszystkich ekranów (czyli jest responsywna) i jednocześnie jest przyspieszoną stroną mobilną (AMP). Dzięki prostej, czytelnej i nowoczesnej budowie Twoje strony mają tę samą treść i te same funkcje na telefonie, komputerze czy tablecie. Co ważne, strony zbudowane w AMPjump mają świetne parametry jakościowe, co jest rzadkością przy stronach budowanych w kreatorach dostępnych na rynku.

Przykład? Ta strona zbudowana jest uczciwie w całości i tylko w AMPjump.
Kreator stron AMP to idealne rozwiązanie dla osób, które chcą stworzyć dla siebie lub swojego biznesu prostą, szybką, nowoczesną stronę, przyjazną Użytkownikom, łatwą w edycji i publikacji.

AMP i PWA

Czy można połączyć AMP i PWA? Tak, w kreatorze AMPjump jest to możliwe i proste! Jedno kliknięcie i Twoja witryna AMP może mieć wszystkie parametry progresywnej aplikacji internetowej PWA (ang. Progressive Web App).

Szybkie strony mobilne AMP

Dzięki AMP otrzymasz większy ruch i większe zaangażowanie odwiedzających.
W kreatorze AMPjump tworzysz JEDNĄ wersję witryny, która jest w 100% AMP, szybka, responsywna (na wszystkie ekrany), łatwa w edycji i pozycjonowaniu.